پیام زیست
تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی

در برخی از مناطق دسترسی به آب سالم مشکل است و یا اینکه املاح معلق آب زیاد است حتی آبهای تصفیه شده نیز گاهی مقدار زیادی املاح دارند گچ بستن کتری و ته نشین شدن املاح در ته پارچ آب و امثال آن نمونه بارزی از این موضوع است . این مشکل را میتوان به سادگی با ساخت یک فیلتر حل کرد ، برای ساختن فیلتر به روش زیر عمل کنید .

 

فیلتر شنی

مواد مورد نیاز:

شن (ماسه) سلیسی با قطر 0.2 تا 2 میلیمتر

سطل استوانه ای یا مکعبی با ارتفاع حداقل دو متر

روش کار :

کافی است ماسه را داخل سطل بریزید(ماسه باید بهداشتی و فاقد آلودگی ، خاک و گرد وغبار باشد در واقع باید از شن مخصوص این کار استفاده کرد استفاده از سایر ماسه ها خود سبب آلودگی میشود ) سطل باید خود بهداشتی باشد استفاده از سطل های فلزی یا پلاستیکی غیر بهداشتی توصیه نمیشود چرا که  فلز بر اثر تماس با آب خورده شده و موادی نظیر اکسیدهای فلزی که برای سلامتی مضر است وارد آب میکند ، برای بدنه فیلتر توصیه میشود از فلز یا پلیمرهای استفاده شده برای تانکر آب استفاده شود .ارتفاع ماسه باید حداقل یک متر باشد و به ازای هر متر شن باید یک متر آب روی آن قرار گیرد واضح است که هر چه ارتفاع ماسه بیشتر باشد نتیجه بهتری حاصل میشود ، در ضمن هرچه قطر ماسه ها بیشتر باشد اثر حذفی آن کمتر است ولی سرعت خروجی بیشتر است ، ته سطل باید باید دارای شیارهایی باشد که آب از آن برای مصرف خارج شود .

شستشوی فیلتر شنی :

فیلتر نامبرده شده فیلتر کند نام دارد و روش شستشوی آن به این ترتیب است که ؛ هر 30 روز یک بار 10 سانتی متر از روی آن ماسه برمیداریم و هنگامی که ماسه برداشته شده به 50 سانتیمتر رسید آن را شسته و پس از خشک کردن در زیر آفتاب دوباره روی فیلتر می ریزیم . البته باید هر از چند مدتی کل فیلتر را شسته و در صورت لوزوم ضد عفونی کرد .

 

فیلتر سرامیکی

مقداری گل رس (ترجیحا رس سفید یا کاءولن) را با مقداری آرد گندم مخلوط کرده و در کوره سفال گری قرار دهید در این صورت آرد مخلوط سوخته شده و رس آن باقی می ماند ومنافذ ریزی ایجاد میشود که آب بتواند از آن عبور کند و املاح آن گرفته شود .

عملکرد این فیلتر بهتر از فیلتر شنی بوده و املاح ریزتری را جذب میکند شما میتوانید مخلوط ساخته شده را به یک کوزه گر بدهید که شکل مورد نظر شما را بسازد و در کوره خود قرار بدهد ، سعی کنید فیلتر را طوری بسازید که بتوانید آن را روی کلمن یا ظرف مورد نظرتان قرار دهید ، سرعت این فیلتر بسیار پایین است و لازم است چند ساعت پیش از استفاده در آن آب بریزید .

 

[ یکشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۶ ] [ 19:24 ] [ نیما ]
درباره وبلاگ

تا چند زمین نهاد بودن
سیلی خور باد و خاک بودن

نا چند چو یخ فسرده بودن
در آب چو موش مرده بودن

چون باد دویدن از پی خاک
مشغول شدن به خار و خاشاک

چون شیر به خود سپه شکن باش
فرزند خصال خویشتن باش

نظامی

موضوعات وب
امکانات وب
بک لینک فا